Strona główna Jak używać Kamishibai ?

Technika prezentowania kamishibai jest bardzo prosta. Cały zestaw kart umieszcza się w specjalnie do tego przystosowanej ramie okienka teatrzyku, tak aby ilustracje były skierowane w stronę widzów. Następnie przekłada się kolejno ilustrowane karty, jednocześnie opowiadając lub czytając tekst przeznaczony dla pokazywanej ilustracji.Kamishibai w kilku krokach:


1. Teatrzyk najlepiej rozstawić nieco powyżej poziomu oczu widzów (np. na biurku, stoliku). Dzieci siedzą na podłodze lub na krzesłach przed nim.

2. Upewnij się, że karty ułożone są w prawidłowej kolejności. Włóż je skierowane ilustracjami w stronę dzieci.

3. Otwórz teatrzyk i zacznij przedstawienie kamishibai.

4. Rozpocznij czytanie, przedstawiając tytuł.


Opcja 1 – zależna od wydawcy kart narracyjnych (wydawca: Risprint)

Tekst do aktualnie widocznej karty z obrazkiem znajduje się na karcie ją poprzedzającej (tekst do pierwszej karty – na odwrocie karty ostatniej). Gdy skończysz czytać tekst przypisany do obrazka z pierwszej karty, wysuń ją, a następnie włóż jako ostatnią (lub odłóż) i przeczytaj znajdujący się na niej tekst do kolejnego obrazka (na odwrocie karty nr 1 będzie tekst do ilustracji z karty nr 2), następnie wyciągnij kartę nr 2 i przeczytaj z niej tekst do ilustracji z karty nr 3 itd.


Opcja 2 – zależna od wydawcy kart narracyjnych (wydawca: Don Bosco)

Tekst całego opowiadania znajduje się na ostatniej karcie i jest podzielony zgodnie z numeracją obrazków. Po przeczytaniu tekstu nr 1 wyciągnij ilustrację nr 1. Przed widownią ukaże się ilustracja nr 2, przeczytaj więc tekst nr 2 – i tak dalej aż do ostatniej ilustracji.


5. Gdy skończysz czytać, zamknij drzwiczki teatrzyku.

 

 
 
 
Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości